Що таке волейбол? Основні поняття та визначення у волейболі

Що таке волейбол? Визначення його дуже просте. У статті і піде мова про цій чудовій грі.

У сучасному спорті існує величезна кількість різних ігрових видів. При цьому деякі з них дуже популярні, такі як футбол чи баскетбол, а деякі відомі лише вузькому колу вболівальників.

У цьому випадку волейбол являє собою ігровий вид спорту, який належить до першої категорії. Вся справа в тому, що ця гра популярна в усьому світі, її знають на всіх континентах. Це зумовлено деякими чинниками. У першу чергу це простота правил, крім цього, у волейбол гравцеві не потрібно вкладати значні кошти. Ще одним позитивним чинником є знижений ризик отримання травми в порівнянні з тим же футболом або хокеєм. Що таке волейбол? Які правила цієї гри? Відповіді на ці питання можна знайти в даній статті.

що таке волейбол

Трохи з історії волейболу

Що таке волейбол? Ця гра відома вже дуже давно. Як вважається, волейбол зародився в Сполучених Штатах Америки практично в кінці дев'ятнадцятого століття, саме 1895 вважається роком появи цієї гри. За офіційною версією, волейбол придумав вчитель фізичної культури з одного американського коледжу. Він просто-напросто повісив сітку для тенісу між двома деревами і почав з учнями перекидати через неї м'яч. А буквально через півроку вже були сформульовані перші правила гри, які, звичайно, відрізняються від сучасних.

За легендами, гру вчитель придумав для чоловіків середнього віку, які в силу різних причин не могли займатися надпопулярним тоді баскетболом. За іншою версією, його придумали американські пожежники, які таким чином проводили час в очікуванні виклику.

що таке волейбол визначення

Завдяки міжнародній християнській молодіжної організації волейбол поступово почав пробиватися в країни Південної Америки та Азії. Що таке волейбол, в Європі дізналися після того, як американські військові моряки вперше показали цю гру в англійському порту. З цього моменту волейбол починає завойовувати все більшу і більшу популярність у світі.

Що таке гра волейбол, з часом стало відомо і жінкам. Наприклад, у двадцять другому році двадцятого століття волейбол запропонували включити в програму Олімпійських ігор, а в тридцять другому році цього ж століття в дану програму прийнятий і жіночий волейбол. Саме з цього моменту гра і підкорила весь світ.

Що таке волейбол? Які правила цієї гри? Давайте розглянемо ці питання.

Майданчик, сітка та інші атрибути

Ігровий майданчик для волейболу має форму прямокутника, при цьому розмір його стандартний - дев'ять метрів на, вісімнадцять. Відразу за ігровий починається вільна зона, вона має такі розміри: від двох бічних сторін відстань складає максимум п'ять метрів, а від лицьових сторін - максимум восьмій. Висота ігрового майданчика повинна бути мінімум дванадцять з половиною метрів. У вільній зоні знаходиться ділянка для проведення заміни, лава для гравців, яких видалили, і місце, призначене для подачі м'яча. Весь майданчик розділена лініями. Вона ділиться навпіл: кожній команді своя частина. Виділяється зона для атаки.

що таке ліберо у волейболі

Кріплення сітки також має свої нюанси. У першу чергу вона вішається посередині майданчика, якраз по розділовій лінії. Верхній край її повинен знаходитися на висоті 2 метри 43 сантиметри для чоловічих змагань, 2 метра 24 сантиметра для жіночих, а висота розташування сітки для юнаків і дітей варіюється залежно від віку. Ширина сітки - один метр, довжина - дев'ять з половиною. Кріпиться на стійки, які розташовані на відстані метра від ігрової зони. Грають у волейбол м'ячем максимальної окружністю 60 сантиметрів і вагою не більше 2,8 кілограма.

Склад команди

У складі волейбольної команди може перебувати дванадцять чоловік, при цьому брати участь в ігровому процесі можуть одночасно шість чоловік. Решта повинні знаходитися на лавці запасних. У кожного гравця є своє амплуа в команді. Що таке амплуа у волейболі? Це і є роль гравця, його позиція на майданчику.

Керувати командою можуть дві людини - тренер і капітан. Тренер керує командою в глобальному сенсі слова, а ось капітан може перевірити натягнутість сітки і дислокацію грають учасників, розставити гравців по призначеним місцях. Крім цього, існує помічник тренера, який, однак, не має права втручатися в ігровий процес.

Що стосується форми кожної з команд, то вона у всіх гравців повинна бути однакова, крім ліберо. Що таке ліберо у волейболі? Давайте розберемося.

що таке сет у волейболі

Амплуа - ліберо

З дванадцяти гравців команди вибирається один, який виконує функції ліберо. В даній грі він зобов'язаний носити форму, яка кардинально відрізняється за кольором від форми інших гравців. Усі його функції полягають тільки в захисті. Тобто ліберо може тільки приймати подачі і удари гравців протиборчої команди. Брати участь у будь-яких атаках своєї команди даний гравець просто не має права. При цьому ліберо можна замінити, але на заміну повинен виходити тільки той гравець, якого ліберо і поміняв.

Що таке ліберо у волейболі, нам терперь відомо. Йдемо далі.

Виявлення переможця у волейболі

Кожна команда прагне набрати якомога більше очок. Вони нараховуються за потрапляння м'ячем у майданчик суперника або за скоєні суперником помилки. Останні бувають наступними: аут - коли м'яч потрапляє у вільну зону за майданчиком суперника, коли м'яч потрапляє в сітку при подачі або ударі.

Що таке сет у волейболі? Це ігрові відрізки часу, з яких складається матч. Для того щоб виграти сет, необхідно набрати двадцять п`ять очок, при цьому розрив між ними повинен складати два очки. Тобто якщо рахунок в сеті 25-23, то виграє перша команда. Якщо сет закінчується з рівним рахунком, наприклад 24-24, то починається так званий сетбол, тобто гра продовжується, поки одна з команд не відірветься на два очки. Виграє та команда, яка бере три сети.

Напевно, кожен чув термін "сетбол"? Що таке сетбол у волейболі? Якщо рахунок по сетах рівний, то настає час сетбола, тобто останнього виграшного очка.

що таке гра волейбол

Ігрова дію

Після того як гравець подав м'яч з вільної зони, вважається, що м'яч у грі. Якщо суддя помітив помилку і дав свисток, то м'яч знаходиться поза грою. Якщо м'яч торкнувся ігрового паркету, то це називається - м'яч в майданчику. М'яч в ауті - коли він з подачі або при атаці, не торкаючись ігрового поля, потрапляє у вільну зону. При атаці гравці будь-якої команди можуть зробити три торкання, але третього торкання повинно бути ударом. При цьому відбивати м'яч можна будь частиною тіла, не користуючись при цьому допомогою партнера. Якщо м'яча торкнулися два гравці однієї команди одночасно, то таке торкання вважається за два. Якщо м'яч при подачі або атаці потрапив у сітку, то його можна бити далі, якщо він не торкнувся ігрового поля і якщо це не буде четвертим киснем.

що таке сетбол у волейболі

Що таке подача у волейболі? Що таке атака, блок? Подача - удар подаючим гравцем із зони подачі з метою перекинути м'яч на бік суперника. Атака - будь-який удар в ігрову майданчик суперника будь-якою частиною тіла. Подача і блок не відносяться до атаки. Блок - це дія гравців по відображенню атаки суперника. Це робиться будь-якою частиною тіла, зазвичай вище рівня сітки, в будь-якому випадку в стрибку. Блок можуть ставити тільки три гравці передньої лінії команди.

Перерви у волейболі

У процесі гри тренер або капітан можуть робити певні перерви. У першу чергу це пауза, пов'язана із заміною гравців. Всього в сеті може бути шість таких замін. Крім цього, існують тайм-аути. Це спеціальні перерви в процесі гри, які тривають тридцять секунд і призначені не тільки для відпочинку, але і для обговорення тактики і ігрового процесу всередині команди. Покладено два таких перерви на сет. Крім цього, є технічні перерви. Вони починаються, коли одна з команд набирає певну кількість очок. У п'ятому сеті таких перерв не буває. Між сетами буває перерва, призначений для зміни майданчиків, і триває він три хвилини. При цьому тренер може запросити й десятихвилинну перерву, але тільки між другим і третім сетом.

що таке амплуа у волейболі

Пляжний волейбол

Що таке Пляжний волейбол? Це один з найпопулярніших видів спорту, в який грають не тільки влітку, а й взимку в закритих приміщеннях. Правила практично ідентичні звичайному волейболу, але грають команди, що складаються з двох осіб. При цьому гра ведеться на майданчику всіяною піском. Подача м'яча виробляється з кута ігрової зони, сет триває до 21 очка, а висота сітки не перевищує двох метрів двадцяти чотирьох сантиметрів. Майданчик має розмір поменше - шість на дванадцять метрів.

Що таке волейбол? Визначення його дуже просте, та й правила теж! Грайте з задоволенням!